فرش ماشینی با فرش دستبافت چه تفاوتی داره
فرش ماشینی با فرش دستبافت چه تفاوتی داره؟؟

فرش ماشینی با فرش دستبافت چه تفاوتی داره؟؟

امروزه به دلیل تولید انبوه فرش ماشینی با شانه و تراکم بالا، تفاوت فرش ماشینی با فرش دستبافت برای افرادی که اطلاعات کامل ندارند سخت است. فرش و قالی دستباف و گره‌زنی شده با دست ارزش بالایی دارد و مجموعه‌داران سراسر جهان به خرید این اثر هنری نفیس علاقه‌مندند.

در این مقاله سعی داریم به چند مورد از تفاوت های فرش ماشینی و دستبافت اشاره کنیم تا شما کاربران عزیز بتوانید راحت تر فرش دستباف را از فرش ماشینی تشخیص دهید.

 

فرش ماشینی با فرش دستبافت چه تفاوتی داره؟؟

 

به اولین موردی که میتوان اشاره کرد در تفاوت فرش ماشینی و فرش دستباف، ریشه فرش است. در فرش دستبافت ریشه فرش در امتداد فونداسیون قالی است که به طور کلی از رشته‌های تار تشکیل می‌شود و جزئی از خود فرش است اما در فرش ماشینی، ریشه فرش به آن دوخته شده است که با کمی دقت به راحتی قابل دید است.

البته قابل ذکر است در برخی از فرش های ماشینی مرغوب ریشه فرش جزئی از خود فرش است و کاملا مشابه فرش دستبافت است.

مورد دیگر این است که به پشت فرش نگاه کنید. در فرش دستبافت گره ها ناهموار هستند و ممکن است بعضی گره ها بزرگتر باشند به طور کلی یکنواختی ندارند اما در فرش ماشینی به دلیل اینکه فرش ماشینی توسط دستگاه‌های تمام اتوماتیک بافته می‌شود، به طور معمول پشت این فرش‌ها هموار و یکنواخت است.

 

روش دیگر تشخیص فرش ماشینی از فرش دستبافت کناره های فرش است. در واقع کناره‌ی فرش در قالی‌های دستباف، رشته‌های پود هستند که در لبه‌ی بیرونی قالی پیچیده می‌شوند و یکدیگر را نگه می‌دارند. معمولا از کناره یا طره‌ی فرش برای تشخیص مبدا یا اصلیت آن قالی نیز استفاده می‌شود، زیرا بافندگان هر منطقه‌ای روش‌ها و سبک‌های متفاوتی برای پایان دادن این کناره‌های قالی دارند.

در فرش دستباف، لبه‌ها با دست کوک می‌خورند و از اینرو ممکن است کاملا مستقیم نباشند و قدری ناهموار باشند ولی کناره‌ها در فرش ماشینی به وسیله‌ی دستگاه دوردوزی می‌شوند و معمولا یکنواخت و هموار دیده می‌شوند.

 

یکی از مهم ترین موارد توجه به طرح و الگوی فرش است. در فرش دستباف تقارن وجود ندارد و گاها ممکن است که بافنده ی قالی دستباف بدون استفاده از یک طرح و بر اساس حافظه ی خود فرش را ببافد. اما در فرش ماشینی شکل و اندازه و الگوی آن به طور کلی بسیار دقیق است و طراحی آن از یک سمت به سمت دیگر بازتاب میشود.

فرش ماشینی به وسیله دستگاه های بزرگ برقی که به وسیله ی کامپیوتر ها کنترل میشوند، با سرعت بافته می شوند. اما فرش های دستباف بر روی دار قالی با دست بافته می شوند و زمان طولانی صرف میشود.

الیاف استفاده شده در فرش ماشینی الیاف مصنوعی نظیر پلی پروپیلن، نایلون، پلی استر، اکریلیک و ابریشم مصنوعی است. اما الیاف استفاده شده در فرش دستباف معمولا پشم، ابریشم، پنبه، کنف و دیگر الیاف طبیعی است.

مصنوعی بودن الیاف فرش ماشینی اگر مرغوب باشد بسیار با دوام و مستحکم است و سالیان سال میتوانید از آن استفاده کنید.

امروزه فرش‌های ماشینی اصطلاحا دستباف گونه و با تراکم بالا، در بازار به فراوانی یافت می‌شود و کسانی که توانایی خرید فرش دستباف را ندارند به سراغ فرش ماشینی دستباف گونه می‌روند که بسیار با کیفیت و با دوام هستند.